Extended School Timetable

 MondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday 
Before schoolFootball
Astroturf
Mr Clark
8.15-8.45am
Football
Astroturf
Mr Clark
8.15-8.45am
Football
Astroturf
Mr Clark
8.15-8.45am
Football
Astroturf
Mr Clark
8.15-8.45am
Football
Astroturf
Mr Clark
8.15-8.45am
Soccer Academy
Astroturf
Mr Bethell
9.00-11.00am
Lunch Club
CG01.
Ms Morgan
Ms Milankovic
Lunch Club
CG01.
Ms Morgan
Ms Milankovic
Lunch Club
CG01.
Ms Morgan
Ms Milankovic
Lunch Club
CG01.
Ms Morgan
Ms Milankovic
Lunch Club
CG01.
Ms Morgan
Ms Milankovic
Dance Yr 7
A119
Ms Stephanou
Dance Yr 8
A119
Ms Stephanou
Dance Yr 9
A119
Ms Stephanou
MondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday
Lunch TimeGames Club Yr7
CG04
Ashley Grey
Games Club Yr7
CG04
Ashley Grey
Games Club Yr7
CG04
Ashley Grey
Games Club Yr7
CG04
Ashley Grey
XLP Youth Group
CG08
Ashley Grey
Yr7-9 Girls Basketball
Ms Ball
Sports Hall
Mixed Gym Club
Yr 7-9
Gym
Yr7 Word of the week
Library
Yr 10-11 Badminton
Sportshall
Yr 7-9 Boys Basketball
Sportshall
Ms Ball
Mixed Gym Club.
Yr 10-11
Gym
Mr Shehu
Yr7-9 Girls Netball
Sports hall
Ms Ball
Yr7 Girls Trampolining
Theatre
Miss Ball
Yr7 Boys Trampolining
Theatre
Miss Ball
Girls Gym Club
Yr 7-11
Gym
Yr7 Boys Football
Astroturf
Yr 7 Outdoor Games
Playground
Yr 7-9 + GCSE Mixed Badminton
Sports Hall
Yr 7 Library
Library
Yr7 Boys Trampolining
Theatre
Ms Ball
Yr 7 Outdoor Games
Playground
Football YR 8
Astroturf
Mr Errington
Football Yr 9
Astroturf
Mr Errington
Yr 7 Outdoor Games
Playground
Yr 7 Outdoor Games
Playground
ICT Open Room
AG35
Mr Naidoo
ICT Open Room
AG35
Mr Naidoo
ICT Open Room
AG35
Mr Naidoo
Football Yr10
Astroturf
Mr Errington
Football YR 11
Astroturf
Mr Errington
Arsenal Doubles Club Yr7 Target
Arsenal Hub
Mr Carr
ICT Open Room
AG35
Mr Naidoo
ICT Open Room
AG35
Mr Naidoo
MondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday
After schoolMixed Tennis kS3
Sportshall
Art Club KS3
A26.
Mixed Badminton
Sports Hall
KS3 Vocalise (Singing)Yr 8 Boys Football
Sportshall
Mr Errington
Mixed American Football
Wray Crescent
Boys Rugby KS3
Wray Crescent
Girls Netball Yr 7-9
Playground
Ms Ball
Ms Ball
Yr 7-9 Boys Basketball
Sports Hall
Yr 9 Boys Football
Astroturf
Yr 7 Gardening Club
Rear Garden
Mixed Trampolining KS3
Theatre
Ms Ball
Anime (Japanese Cartoon)
Ms Kichou
Maths Year 7-8 Booster
B202
Mr Woodhouse
Library HW
Library
Ms Swaby
Drama Club
Mrs Harris
Maths Year 9-10 Booster
B201
Ms Dattani
Mixed Athletics Field Events
Graphics GCSE Yr 10
CGO8
Mr Bethell
ICT Programming. Yr 10
AG35
Mr Naidoo
Library HW
Library
Ms Swaby
Chess Club
CGO8
Mr Clark
Gospel Choir
Ms Swaby
MFL Booster Club
Ms Hazeldine
Football. Yr 7
Astroturf
Mr Errington
Library HW
Library
Ms Swaby
Yr 9 Target Group, GCSE Dance
A119
Ms Stephanou
TextilesLibrary HW
Library
Ms Swaby
History Club
Ms Kichou
X

Revision Page   •   Exam Timetable

School will close at 12:35pm on 23rd June 2017 for years 7-10 for the Year 11 Leavers Assembly

¤